- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyZelená domácnostem: Dotace na tepelné čerpadlo pro rodinný dům

Zelená domácnostem: Dotace na tepelné čerpadlo pro rodinný dům

Příspěvek do výše 3400 € lze získat na všechny druhy tepelných čerpadel, jejichž výrobce se zaregistroval do programu Zelená domácnostem.

Aktualizace pro rok 2022: V rámci programu Zelená domácnostem III se podávání žádostí o poukázku na tepelná čerpadla znovu spustí v pondělí 13. června 2022 od 15:00 na stránce www.zelenadomacnostiam.sk. První poukázky budou v inovovaném systému vydány 28. června 2022.
Tepelné čerpadlo je v našich podmínkách v rámci zelených technologií jedním z nejefektivnějších zdrojů tepla a teplé užitkové vody. Ještě pár let dozadu šlo o luxusní zdroj energie, dnes je však tato technologie cenově dostupná pro širokou veřejnost a měsíční účty za energie vám díky ní klesnou.

Investice do epelného čerpadla má ekonomický smysl především v domech, které jsou zajištěny proti unikání tepla – a tudíž mají projektantům navrženou vhodnou tloušťku zateplení střechy, zdí a instalována kvalitní okna.

Tepelná čerpadla pracují nejefektivněji v těch topných systémech, které pro svůj provoz nevyžadují vysoké teploty. Takže mnohem vhodnější je napojit tepelné čerpadlo na podlahové topení než na běžné radiátory. Ačkoli, i to je možné, ale jelikož běžné radiátory potřebují vyšší teplotu topné kapaliny, budete potřebovat i dražší a výkonnější model tepelného čerpadla.

Zelená domácnostem – základní informace o dotaci na tepelné čerpadlo v rodinném domě

Kolik: maximálně 3400 Kč
Jaká budova: rodinný dům mimo Bratislavský samosprávný kraj
K čemu: tepelná čerpadla vzduch-voda, voda-voda a země-voda
Kdo: fyzická osoba, která je vlastníkem rodinného domu
Co je vlastně tepelné čerpadlo?

Jedná se o technologii, která vyrábí teplo tím, že jej odebírá z okolního prostředí – standardně je to vzduch, voda nebo země. Ale jak to může fungovat, když je venku -10 °C a uvnitř si chceme přitopit na 22 °C? Princip je stejný jako v chladničce, ledaže obrácený naopak. I chladnička dokáže chladit, přestože je okolní teplota 35 °C. Tepelné čerpadlo zase dokáže získat teplo z média, které je chladnější než vytápěný prostor. Třeba mu sice pomoci elektřinou pohánějící kompresor, ale čerpadlo stejně vyrobí 3-4x více energie než spotřebuje.

Podle toho, odkud berou energii, se tepelná čerpadla rozdělují na typ země-voda, voda-voda, vzduch-voda.

Nejlevnější jsou systémy vzduch-voda, které se jednoduše položí před dům a nevyžadují žádné zásahy do terénu (s výjimkou vyzděných patek, na které se položí). Vypadají jako větší klimatizační jednotka.

Tepelná čerpadla na principu voda-voda pracují tak, že odebírají teplo z podzemní vody, které využijí k ohřevu kapaliny v topném systému. Jsou ještě efektivnější než čerpadla typu vzduch-voda, ale vyžadují samostatný vrt – potřebujete navrtat novou „studnu“.

Poslední z podporovaných typů tepelných čerpadel, země-voda, odebírá teplo ze země. Obvykle před jeho instalací se odebere vrchní vrstva země v zahradě, na místo se položí „koberec“ tvořený pavučinou trubek, které odebírají teplo z půdy a na závěr se zahrnou vrchní zeminou.

V rámci programu Zelená domácnostem II můžete získat podporu na všechny tři typy tepelných čerpadel, která samozřejmě musí být certifikována a výrobci je musí mít zaregistrovány v programu Zelená domácnostem. V podstatě všichni velcí výrobci tepelných čerpadel jsou do programu se svými produkty zapojeni.

Modern villa. Architecture concept for Real estate.

Základní sazba finanční podpory u tepelného čerpadla pro rodinný dům je 272 €/kW instalovaného výkonu tepelného čerpadla. Horní hranice je sice 2720 eur, ale umíte si ji zvýšit. Pokud například máte na domě realizována opatření proti úniku tepla (zateplení, vyměněná okna), nebo v oblasti není centrální zásobování teplem, maximální výše podpory je 2992 eur, v případě, že platí obě možnosti (máte zateplené a nemáte centrální zásobování teplem), podpora je až 340 €/kW a horní hranice podpory 3400 eur.

Tak jako u všech dotací z programu Zelená domácnostem, místo instalace zařízení nemůže být v Bratislavském samosprávném kraji.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek