- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyBydlete úsporně: Příspěvek na zateplení rodinného domu

Bydlete úsporně: Příspěvek na zateplení rodinného domu

O příspěvek můžete požádat, pokud jste zateplili rodinný dům starší deseti let nebo novostavbu mladší tří let.

Aktualizace pro rok 2022: Ministerstvo dopravy a výstavby České republiky v současnosti neplánuje oznámit termín další výzvy k předkládání žádostí o poskytnutí příspěvku na zateplení rodinného domu z programu Bydlete úsporně.
Otázka, zda zateplit nebo nezateplit starší rodinný většinou nesouvisí ani tak s ekologickým pohledem na svět jako s penězi. Mám nebo nemám na to, abych dům zateplil? Možná nevíte, že k zateplení z velké části přispívá stát.

O příspěvek na zateplení můžete požádat v rámci projektu Bydlete úsporně, který zastřešuje Ministerstvo dopravy a výstavby České republiky. Musíte splnit několik kritérií, abyste mohli dostat až 8800 €. Tím prvním kritériem je, že dům musí sloužit výhradně k bydlení. Takže pokud chcete zateplit rodinný dům, kde máte jako živnostník dílnu, nebo tam máte zaregistrované sídlo své eseročky, o tento typ podpory požádat nemůžete.

Bydlete úsporně – základní informace o programu

Kolik: maximálně 8800 Kč
Jaká budova: starší rodinný dům nebo nový třídy A0
K čemu: zateplení fasády, střechy, vnitřních příček, výměna oken; výstavba domu ve třídě A0
Kdo: fyzická osoba, která je vlastníkem rodinného domu, má na území ČR trvalý pobyt a je občanem EU
Bydlete úsporně podporuje zateplení dvou typů domů – starší domy a novostavby s téměř nulovou spotřebou energie. Starší domy musí být zkolaudovány před deset a více lety. Takže pokud jste kolaudovali před 8 lety, kritéria nesplňujete. Novostavby naopak musí být při žádosti staré nejvýše dva roky. Takže pokud byste žádali o dotaci v roce 2021, tak můžete, pokud jste kolaudovali v letech 2020 nebo 2019.

Modern single storey house with solar panels and wall battery for energy storage.

Výhodou této dotace je, že vám podpoří nejen náklady na samotné zateplení, ale také související práce a technologie. Takže pokud měníte kotel na tepelné čerpadlo, můžete to zahrnout do nákladů, pokud mistři při zateplení museli rozebrat hromosvod a znovu jej nainstalovat, i to je oprávněný náklad. Rovněž vám v rámci dotace proplatí náklady na projektovou dokumentaci, která souvisí se zateplením domu, ale jen do výše 800 eur.

Majitelé novostaveb si však musí dát pozor ještě na jednu věc. Peníze dostanou jen tehdy, pokud už nežádali o příspěvek z jiné státem zastřešované dotace, například z projektu Zelená domácnost. Platí, že můžete získat dotaci jen z jednoho projektu, takže si musíte vybrat, který vám vyhovuje víc.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek