- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyInvertorová elektrocentrála: co to je a k čemu slouží?

Invertorová elektrocentrála: co to je a k čemu slouží?

Víte, co je invertorová elektrocentrála a k čemu slouží? Využijete ji v domácnosti, ale může zachránit i provoz některých organizací. Zajímá vás, zda je lepší koupit zařízení tohoto typu nebo rámový generátor a jaký je mezi nimi rozdíl?

Na otázku co je invertorová centrála vám můžeme odpovědět hned z kraje. Odpověď je totiž vážně prostá. Jedná se o zařízení, které generuje elektrickou energii a pohání tak přístroje, které jsou k ní připojené. Důležitým faktem je také to, že sama o sobě nepotřebuje být připojena k síti, fungování je totiž založené na spotřeba paliva, většinou benzinu.

Proč si pořídit invertorovou elektrocentrálu?

Může být výpadek proudu pro vaši firmu nebo domácnost velmi problematický? Plánujete kempování a potřebujete vhodný zdroj energie? V takové situaci se určitě vyplatí uvažovat o koupi invertorové elektrocentrály. Ta však musí být vhodně vybrána pro zařízení, která díky ní máte v plánu používat.

Invertorová elektrocentrála se může ukázat jako nepostradatelné zařízení na stavbě, na chatě v horách (k níž může být zejména v zimě obtížný přístup, a proto může být výpadek proudu extrémně dlouhý), nebo dokonce v domácnosti v případě výpadku proudu.

Elektrocentrála se vám bude hodit zejména ve chvíli, kdy máte v lednici nebo mrazáku velkou zásobu potravin. Mimořádně dobře poslouží v obchodech s potravinami, skladech nebo lékárnách, kde je velmi důležité správné skladování produktů.

Invertorový generátor elektrické energie je poháněn invertorovým motorem, takže se lépe hodí k napájení elektronických zařízení než „normální“ generátor elektrické energie. Je to pro ně tedy bezpečnější a zaručuje, že se nepoškodí změnami proudového napětí.

Kromě toho jsou perfektní pro všechny druhy kempování a venkovní práce.

Co je invertor?

Invertor neboli také střídač je specializované zařízení odpovědné za přeměnu stejnosměrného proudu získaného z instalace na střídavý proud.

Řečeno více konkrétně – např.: fotovoltaické panely čerpají energii ze slunečních paprsků, což jim umožňuje generovat stejnosměrné napětí. V elektrickém systému domácnosti máme střídavý proud. Měnič slouží k „nastavení“ napětí tak, aby to příslušné bylo v zásuvkách, které denně používáme.

Abychom tento proces popsali více technicky, mění DC (stejnosměrný proud) na AC (střídavý proud). Střídač pracuje automaticky v reálném čase, a proto je elektřina k dispozici nonstop a neliší se od té, kterou v domácnosti bez panelů zajišťuje elektrárenská společnost.

TIP: Víte co je WATTrouter a k čemu slouží?

Invertorová elektrocentrála – výhody

Invertorový generátor funguje trochu jinak než generátor rámové konstrukce. Využívá invertorový motor, který přizpůsobuje množství spotřebovaného paliva aktuální poptávce. Tento způsob práce je prospěšný pro životní prostředí, protože dochází k menšímu znečištění.

Invertorová elektrocentrála je zvláště užitečná pro napájení elektronických zařízení. Proč? Protože nesnášejí napěťové špičky a příliš vysoký proud, což může vést k jejich poškození.

Další výhodou invertorových generátorů je skutečnost, že jsou relativně tiché a díky malým rozměrům bezproblémové při přepravě. Jsou proto jako stvořené na venkovní akci nebo kempování a nebudou nám svou prací rušit relaxaci pod širým nebem.

Invertorová elektrocentrála nebo běžný generátor?

Jsou lepší invertorové elektrocentrály nebo rámové generátory, které běžněji označujeme jako „ty obyčejné“ či “klasické”?

Vše záleží na tom, na co od něho očekáváte a jak jej budete využívat. Je nejdůležitější, aby bylo zařízení malé a snadno se přepravovalo? V takovém případě je pro vás invertorový generátor bezpochyby správnou volbou.

Nebo vám možná záleží víc na tom, aby jste měli výkonné zařízení pro napájení celého vašeho domova nebo dílny? Zde je věc složitější. Jsme si vědomi, že jednou z klíčových věcí je cena, která v případě invertorových elektrocentrál není nejnižší a začíná na 5 000 Kč.

Pokud vám však jde například především o to, aby vám zařízení při výpadku proudu umožnilo pracovat v domácí kanceláři – rozhodně je lepší vsadit na invertorový generátor, protože si perfektně poradí se všemi druhy elektroniky, která nebude vystavena ke škodlivým změnám napětí.

Elektrocentrála pro domácnost – kterou si vybrat?

Plánujete si pořídit elektrocentrálu? Víte, jaké další elektrocentrály existují a jaké je jich využití? Právě rozdíly ve využití by měly hrát významnou roli při výběru.

Při rozhodování o koupi elektrocentrály do vašeho domova si musíte také uvědomit, že většina zařízení jsou spalovací motory, které zase nemohou být uvnitř a měly by být umístěny venku.

Je také nutné je chránit před povětrnostními vlivy, které by mohly narušit jejich provoz a dokonce je zničit. Samozřejmě se můžete rozhodnout i pro bateriový generátor – ten může být umístěn v jakékoliv místnosti v domě. Pro umístění doporučujeme především garáž nebo sklep – především kvůli velikosti zařízení a jím generovanému hluku.

Generátory s dieselovým motory jsou hospodárnější, protože spalují o polovinu méně paliva než benzínové. Vyplatí se také vsadit na model s katalyzátorem, který sníží množství jedovatých výfukových plynů.

Tomáš Konieczny, obsahový a SEO specialista

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek