- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyZelená domácnostem: Dotace na solární zařízení pro rodinné domy

Zelená domácnostem: Dotace na solární zařízení pro rodinné domy

Podporu mohou využít všichni majitelé rodinných domů, pokud na adrese, kde se budou instalovat fotovoltaické panely či solární kolektory, nepodnikají.

Aktualizace pro rok 2022: V rámci programu Zelená domácnostem III se podávání žádostí o poukázku na solární zařízení spustí v pondělí 13. června 2022 od 15:00 na stránce www.zelenadomacnostiam.sk. První poukázky budou v inovovaném systému vydány 28. června 2022.
Řekněme si na úvod, jaký je rozdíl mezi fotovoltaickými panely a slunečními (solárními) kolektory. Fotovoltaické panely vyrábějí ze slunce elektřinu, solární kolektory zase sluneční energii přeměňují na teplo, takže slouží k podpoře teplé vody a vytápění. Sluneční kolektory je ideální používat ve spojení s jinými obnovitelnými zdroji tepla, například tepelným čerpadlem.

O dotaci na fotovoltaický panel můžete žádat, jen když bydlíte v rodinném domě, dotaci na sluneční kolektory můžete získat i tehdy, pokud bydlíte v obytném domě.

Zelená domácnostem – základní informace o dotacích na solární kolektory a fotovoltaické panely pro rodinné domy

Kolik: maximálně 1750 € na sluneční kolektory nebo 1500 € na fotovoltaické panely
Jaká budova: rodinný dům mimo Bratislavský samosprávný kraj
K čemu: solární kolektory a fotovoltaické panely
Kdo: fyzická osoba, která je vlastníkem rodinného domu
Kdy můžete získat dotaci

Základní kritéria, která musíte splnit, pokud chcete žádat o podporu z programu Zelená domácnost, je, že dům, kde bude panel instalován, musí být určen k bydlení. Žádat musí majitel domu, fyzická osoba nebo manžel/manželka, mají-li na dům bezpodílové spoluvlastnictví.

new built house in construction

Další kritéria, která je třeba vzít v úvahu:

rodinný dům nesmí být ve vlastnictví ani spoluvlastnictví právnické osoby,
nesmí být veden v obchodním majetku žádné firmy,
více než 15 procent plochy nemůže být pronajato žádnému subjektu, který vykonává hospodářskou činnost (tedy ani eseročce, ani neziskově) a také více než 15 procent nákladů na energie nemůže být v účetnictví žádné firmy nebo neziskovky,
rodinný dům můžete pronajímat, ale jen pokud tam nájemce nepodniká.
Jednoduše řečeno, stát a Evropská unie – protože peníze pro tyto dotace jdou z eurofondů – chce v rámci programu Zelená domácnostem podpořit obnovitelné zdroj energie pro domácnosti a ne pro podnikání.

Důležité je také podotknout, že z programu Zelená domácnostem dostanete dotaci jen tehdy, pokud i po instalování panelů zůstanete připojeni do elektrické distribuční sítě a případně ik centrálním rozvodům tepla. Tak jako u všech dotací z tohoto programu, místo instalace zařízení nemůže být v Bratislavském samosprávném kraji.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek