- Komerční sdělení -finance
DomůStavbaStátní fond rozvoje bydlení: Zvýhodněný úvěr na obnovu bytovky

Státní fond rozvoje bydlení: Zvýhodněný úvěr na obnovu bytovky

Státní fond poskytuje půjčky s úročením od nula do dvou procent na zateplení, výměnu rozvodů či modernizaci výtahu v bytovkách.

Zateplení bytových domů je poměrně rychlý způsob, jak mohou vlastníci bytů ušetřit na energiích. Vždyť nejlevnější energie je ta, kterou není třeba vůbec vyrobit. Otázkou mnoha domovních schůzí je otázka, kde k zateplení vzít peníze.

Státní fond rozvoje bydlení poskytuje úvěry, které zlepšují kvalitu bydlení v bytových domech. Nejde jen o samotné zateplení, ale také o výměnu společných rozvodů plynu, elektřiny, kanalizace, vody, vzduchotechniky či tepla, výměnu výtahu, nebo také vybudování bezbariérového přístupu.

Státní fond rozvoje bydlení – základní informace o úvěrech na zateplení a rekonstrukci bytovek

Kolik: až do 200 eur na m2 podlahové plochy bytu
Jaká budova: bytový dům
K čemu: zateplení, výměna rozvodů, modernizace výtahu, vybudování bezbariérového přístupu
Kdo: společenství vlastníků, správce, nezisková organizace, fyzická i právnická osoba, město, samosprávný kraj
Kolik lze získat

Podle služeb, které tento státní fond profinancuje, se pohybuje i výše částky, kterou půjčí, a také úrok, který poskytnou. Tak například, pokud zateplujete bytový dům, který je starší deset a více let, fond umí půjčit 75 procent pořizovací ceny za úrok jedno procento. Pokud ale bytový dům dosáhne horní hranice energetické třídy pro ultranízkoenergetické budovy, půjčí 100 procent potřebné částky a sníží se i úrok – na půl procenta.

Energetická efektivnost má význam i pro horní hranici úvěru. Vezmeme-li první příklad, že zateplujete bytový dům starší deseti let, tak kromě 75procentního úvěru je horní limit úvěru 170 eur na m2 podlahové plochy bytu. Takže pokud je v osmipodlažní bytovce 16 bytů (dva na každém patře), přičemž každý má 70 metrů čtverečních, tak horní hranice úvěru je 190 400 eur.

Apartment, houses and condominiums in the suburb of Tokyo, Japan

Pokud z bytovky vznikne ultranízkoenergetická budova, tak pak nejenže půjčí sto procent, ale zvýší se i maximální částka úvěru na 200 eur na metr čtvereční podlahové plochy bytu.

Sto procent potřebné částky půjčí fond iv případě, že budujete bezbariérový přístup nebo měníte výtah, maximálně však 70 tisíc eur. Lhůta splatnosti úvěru je obvykle 20 let.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek