Ve snaze snížit energetickou závislost na ruském plynu dávají některé evropské země stopku kotlům na zemní plyn dříve, než to měly původně v plánu. Postupné vyřazování plynových kotlů by měly zajistit i plány obnovy. V tom slovenském se však plyn jako zdroj tepla stále nachází.
Snižování emisí v odvětví vytápění je dlouhodobou strategií v rámci zelené transformace několika evropských zemí. V důsledku války na Ukrajině však některé z nich přijaly nezbytná opatření o něco dříve. Od nového roku v Rakousku už v novostavbě plynový kotel nenamontujete. Náš západní soused chtěl původně zakázat prodej a montování nových plynových kotlů až od roku 2025. Novým, upraveným termínem je rok 2023.
A protože Rakousko chce dosáhnout klimatickou neutralitu v roce 2040, od tohoto data musí být všechny plynové topné systémy nahrazeny ekologičtější alternativou nebo využívat bioplyn. Výjimky se vztahují na již zkolaudované budovy a objekty ve výstavbě. Omezení využívat plyn k vytápění či ohřev vody v novostavbách platí například již ve Vídni.
Podle Leonory Gewesslerové, rakouské ministryně pro klima, životní prostředí, energetiku, mobilitu a inovace, čtvrtina spotřeby plynu jde na topení. „Každý plynový ohřívač, který bude nahrazen udržitelným topným systémem, je krokem ke snižování závislosti,“ uvedla.
Hybridní čerpadla i vytápění vodíkem
Instalaci topného systému založeného na fosilních palivech chce zakázat i Nizozemsko, a to od roku 2025. Zemním plynem v zemi topí 71 procent domácností, pochází však iz domácí těžby. Od roku 2026 budou v zemi standardem pro nové domy hybridní tepelná čerpadla, jejich koupi plánuje podpořit stát. Na severu země má zase vzniknout vodíkové údolí se soběstačným vodíkovým ekosystémem, který počítá s vytápěním obytných čtvrtí.
K zemím, které upřednostňují ekologičtější centrální vytápění či plánují nahradit kotle tepelnými čerpadly nebo kotli na pelety, se řadí i Německo. Se skončením spalování zemního plynu země počítá od roku 2024. Zákaz se bude týkat nových kotlů – podmínka spalování alespoň 65 % paliva, které pochází z obnovitelných zdrojů, by měla kotle na plyn vyřadit ze hry.
Postupné vyřazování kotlů na plyn
K zákazu plynových kotlů se přidalo i Dánsko, které je podle S&P Global evropským lídrem ve výrobě bioplynu a do roku 2030 by jím chtělo pokrýt 75 % své spotřeby plynu. Ve Spojeném království zase dostanou plynové kotle v novostavbách stopku od roku 2025. Zákaz je součástí ambiciózního plánu na snížení emisí skleníkových plynů. Britská vláda je chce do roku 2050 snížit téměř na nulu. V současnosti až 85 % domácností v zemi používá plynový nebo olejový kotel.