- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyCo vede domácnosti k vytápění plynem? Výsledky průzkumu překvapily

Co vede domácnosti k vytápění plynem? Výsledky průzkumu překvapily

Podle Slovenského plynárenského a naftového svazu jsou výsledky průzkumu agentury AKO překvapením. Plyn neztratil na své atraktivitě, vytápění plynem v novostavbě si v posledních dvou letech zvolilo šest z deseti stavebníků.

I přes ruskou invazi na Ukrajinu Slováci stále mají zájem o plynové vytápění. Jak uvedl mluvčí společnosti SPP-distribuce Milan Vanga, z průzkumu agentury AKO vyplynulo, že noví odběratelé zemního plynu se rozhodli pro tento typ vytápění svého rodinného domu hlavně pro jeho cenovou dostupnost.

Plynové vytápění nově postaveného rodinného domu si v posledních dvou letech zvolilo šest z deseti stavebníků. Více než čtvrtina dotázaných se rozhodla pro vytápění zemním plynem pro jeho cenovou výhodnost, následuje komfort obsluhy a jeho dostupnost. Přitom až pro téměř dvě třetiny dotázaných je při vytápění nejdůležitější výše měsíčních nákladů.

Podle Slovenského plynárenského a naftového svazu jsou výsledky průzkumu překvapením. \“V kontextu konfliktu na Ukrajině by se dalo očekávat, že zemní plyn ztratí na své atraktivitě pro jeho zvyšující se cenu na světových trzích,\“ zhodnotil výkonný ředitel svazu Richard Kvasňovský. Nebylo by podle něj neobvyklé, kdyby byl zemní pro svou nálepku geopolitického nátlakového nástroje vnímán potenciálními odběrateli negativně.

SZP průzkum
Výsledky průzkumu o vytápění zemním plynem | Zdroj: SZP – distribuce
Ekologický aspekt, respektive nízkoemisnost, zemního plynu při jeho výběru podle průzkumu vzalo v úvahu více než 17 procent respondentů. Téma klimatické změny výrazně ovlivňuje současné stavitele rodinných domů. „Většinou se rozhodují pro aktuální finančně nejdostupnější nízkoemisní řešení,“ doplnil Vanga.

Gas pipeline Nord Stream 2 links Germany to Russia, but splits Europe

Klimatickou změnu vnímají jako reálný problém téměř tři čtvrtiny zákazníků, kteří se rozhodli připojit k zemnímu plynu. Necelá třetina považuje za vážnější ekologický problém špatnou lokální kvalitu ovzduší.

Telefonický průzkum realizovala agentura AKO pro SPP-distribuce od 29. března do 4. dubna 2022 na vzorku 600 domácností a sto odběratelů z kategorie maloodběru, kteří se připojili k plynárenské síti v posledních dvou letech.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek