- Komerční sdělení -finance
DomůHobbyČervenec je podle Čechů měsícem pikniků. Prozkoumejte historii této oblíbené formy stolování

Červenec je podle Čechů měsícem pikniků. Prozkoumejte historii této oblíbené formy stolování

Teplé letní dny začínají vybízet k posezení venku a díky tomu nastává vhodná příležitost k uspořádání pikniku. Pojměte výlet stylově a zakončete jej výborným jídlem. Může se zdát, že piknik se stal fenoménem posledních let. Není tomu tak.

Stejné oblibě se těšil už u našich předků. Z průzkumu, který provedla společnost Coca-Cola, vychází, že více než 70% lidí si piknik nejčastěji užívá s rodinou či přáteli. Jako příležitost k romantické schůzce ho naopak vidí jen 15 % dotázaných. Ale jak to s hostinou v přírodě měli naši předkové? A které pokrmy se nejčastěji podávaly?

Začalo to už ve středověku

Našemu pojetí pikniků jsou velmi blízké různé lovecké přestávky na občerstvení. Ty se dokumentují již od středověku. Jídelní lístek unaveného lovce se většinou skládal ze studeného kuřete, bílého chleba a kusu švýcarského tvrdého sýra nebo rokfortu. Jako nápoj se doporučovalo bílé víno.

Sluhové pak mohli své pány ještě osvěžit podáváním ananasové a jahodové šťávy uchovávané v kožených vacích naplněných ledem. V dnešní době si lidé z nealkoholických nápojů na piknik berou nejčastěji vodu, která je první volbou pro čtvrtinu dotázaných, hned v závěsu jsou sycené nealkoholické nápoje, jako je právě Coca-Cola, Fanta nebo Sprite – každou z těchto variant preferuje zhruba pětina lidí.

Vhodné jsou především v parném létě, protože správně vychlazené uhasí žízeň opravdu každému. Díky mnoha velikostem balení se vejdou do různých piknikových košů a z vaší hostiny v trávě udělají nezapomenutelný zážitek.


Miluješ piknik? Vyhraj v Coca-Cola soutěži skvělé ceny!
Patříš k milovníkům léta či pikniků i ty? Právě k nim patří setkání s rodinou a přáteli při skvělém jídle a osvěžujícím nápoji Coca-Cola. Kup jakýkoli nápoj Coca-Cola, naskenuj QR kód na etiketě a hraj v Coke aplikaci!
Výhry jsou vskutku letní – houpací sítě, piknikové koše, přenosné repráky či plážové deky, které ti přinesou tu pravou letní pohodu. Hlavní výhrou je poukaz na ubytování od AmazingPlaces. Soutěžit můžeš do 31. srpna. Neváhej a zapoj se!
Láska k přírodě a jídlu v 19. století

Jack Russell Terrier wearing hat next to picnic basket

Piknik jako součást výletů do přírody vykročil na svoji triumfální cestu zhruba v polovině devatenáctého století. Při piknicích můžeme sledovat zajímavé prolínání požitků z přírody a jídla.

Zaslíbenou zemí pikniků se v této době stala nejen Francie, ale také Velká Británie. Podle tehdejší anglické kuchařky měl piknik pro 40 osob ideálně obsahovat pečené hovězí, skopové maso, šunku, vepřový jazyk, holuby, slepice, humři, telecí hlavu, cheesecake, sladké ovoce, švestkový pudink, sušenky a jiné pochutiny.

Jen nápojů mělo být celkem 122 lahví obsahujících například sherry, klaret, šampaňské či pivo. Češi i Slováci si i dnes k pikniku rádi dopřejí alkohol. Alespoň příležitostně ho do svého košíku zabalí 70 % Slováků a přes 80 % Čechů.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek