- Komerční sdělení -finance
DomůBydlení4 nejčastější chyby při výběru vytápění do A0 domů

4 nejčastější chyby při výběru vytápění do A0 domů

Víte, co byste měli vědět o novostavbách domů v energetické třídě A0? Nabízíme vám praktické tipy od Juraje Malíka, produktového manažera značky Vaillant.

1 Lidé se předem neinformují

Pokud se chystáte stavět dům, bez informací od odborníků se prostě neobejdete. Proč tomu tak je? Současná slovenská legislativa nařizuje, že novostavba rodinného domu se stavebním povolením po 1. lednu 2021 musí splňovat podmínky pro zařazení do energetické třídy A0 (potřeba primární energie do 54 kWh/m2 za rok).

Ovlivní to nejen výběr topných zařízení, ale také stavebních materiálů použitých pro výstavbu domu. Ale pozor, to, s jakými technologiemi (resp. jejich kombinací) na vytápění, ohřev vody a chlazení se „vejdete“ do nové normy, závisí vždy na konkrétním projektu domu. Doporučujeme proto poradit se předem s odborníky.

2 Šetří se, kde by se nemělo

Mnozí projektanti a výrobci topných zařízení stavitelů domů upozorňují, aby nešetřili tam, kde se to nevyplatí. Určitě je třeba vědět, že předepsaná norma se pouze s použitím samotného kondenzačního kotle nebo elektrokotle jednoduše splnit nedá.

A za druhé, při použití systémů s kotlem je třeba určitě počítat s vyššími provozními náklady. Pokud se rozhodnete pro tepelné čerpadlo v některé z doporučených kombinací, vstupní investice bude sice vyšší, ale provozní náklady se podstatně sníží, jelikož klesne spotřeba energie během provozu domu. Některé zdroje uvádějí úsporu kolem 60 % provozních nákladů ve srovnání s běžným rodinným domem.

Exterior Of Villa With Air Heat Pumps In The Backyard


Od ledna 2021 stavba domu nově. Platí tato pravidlaOd ledna 2021 stavba domu nově. Platí tato pravidla
3 Svépomocí a bez dotací

Velmi častou chybou je, že lidé staví na svépomocnou, rychlou a neodbornou montáž vytápění s cílem ušetřit, při čemž vznikají mnohé problémy. Zároveň hrozí, že jejich novostavba proto nebude zkolaudována.

Určitě je třeba vědět, že vstupní investice do vytápění, ohřevu vody a chlazení lze výrazněji snížit využitím státních dotací, s čímž vám poradí odborníci i samotné montážní společnosti. Akce a slevy můžete získat také přímo od některého z výrobců topných zařízení.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek