Houby milují vlhko a teplo. Takové podmínky se během léta vyskytují zejména v přehuštěných záhonech či korunách stromů a keřů.
Jejich šíření můžete zabránit řezům a volnější výsadbou. V prosvětlených korunách listy mnohem rychleji proschnou a spóry hub nemají šanci šířit se dál. V létě se z houbových chorob nejčastěji vyskytuje padlí, a to na různých okrasných i užitkových rostlinách.
Mšice jsou nejrozšířenější zahradní škůdci. Jak si s nimi poradit?
Rozpoznáte ji podle typického hustého moučnatého povlaku na listech a stoncích. Po zjištění onemocnění je třeba přistoupit k chemickému postřiku, který je třeba v sedmi až desetidenních intervalech několikrát zopakovat. Po prosvětlení rostliny zbytky zlikvidujte, protože na nich mohou škodlivé houby přezimovat.
Plíseň šedá: Jedná se o houbové onemocnění vyskytující se zejména ve vlhkém počasí, zralé ovoce pokrývá šedá plíseň. Dozrálé plody průběžně sbírejte a ty se známkami plísně likvidujte. Maliny řežte tak, aby porost nebyl příliš zahuštěný a dovoloval průnik světla a vzduchu.
Plíseň bramborová: Napadá brambory i rajčata ve vlhkém prostředí. Porosty dokáže rychle zničit, proto co nejdříve odstraňte napadené rostliny. Při výsadbě dodržte doporučené rozteče. Pokud se problém opakuje, upřednostněte rané odrůdy.