Příspěvek na instalaci solárních kolektorů na ohřev teplé vody z programu Zelená domácnostem II mohou využít bytové domy, které jsou již zateplené.
Bytové domy, lidově nazývané činžáky, mají obvykle ploché střechy o velké rozloze. Je velkým plýtváním nechat tuto plochu ležet ledem. Jednou z možností, jak střechy ekologicky využít, je umístit na ně solární kolektory, přičemž cenu za ně umí snížit dotace z programu Zelená domácnostem II.
Solární kolektory vyrábějí ze slunce teplo. To je základní rozdíl oproti fotovoltaickým panelům, které ze slunce vyrábějí elektřinu. Přestože na rodinné domy můžete získat dotaci pro obě zařízení, na bytové domy získáte dotaci jen na sluneční kolektory. Výše příspěvku může dosáhnout několika tisíc eur – závisí to zejména na počtu bytů v domě.
Základní kritérium, které musí bytový dům splňovat, aby mohl žádat o dotaci z programu Zelená domácnostem II, je mít proveden energetický audit. V něm musí být navržena opatření, jak energii uspořit (zateplení, výměna oken) a teprve potom hledat řešení, jak ji vyrobit z obnovitelných zdrojů.
Zelená domácnostem – základní informace o slunečních kolektorech pro bytové domy
Kolik: 440 eur krát počet bytů v obytném domě
Jaká budova: Bytový dům
K čemu: Solární kolektory
Kdo: Společenství vlastníků
Na jedné straně je to logické – nejlevnější energie je ta, která se nemine, proto nejprve je třeba hledat způsoby, jak šetřit a až poté, co ji vyrobit zeleně. Asi by nemělo velký smysl přecházet na obnovitelné zdroje energie a zároveň jí plýtvat, například starými okny nebo zdmi, které propouštějí příliš mnoho tepla.
Druhý důvod je ten, že peníze na dotace jdou z Operačního programu Kvalita životního prostředí a tak zohledňují i jeho priority, kterými jsou úspora energie a teplo z obnovitelných zdrojů energie. V tomto pořadí.
Takže energetický audit je první podmínka, pokud chce činžák dotaci. Druhá je, že po instalaci slunečních kolektorů nedojde k odpojení od centralizovaného zásobování teplem. To je také logické. Protože pro stát nemá smysl podporovat na jedné straně efektivní centrální vytápění všude, kde je to možné, a na druhé straně podporovat i jiné zdroje získávání tepla na stejném místě. Samozřejmě, pokud bytový dům nemá možnost připojení na centrální zdroj tepla, tak tato podmínka odpadá.
Další podmínka ještě hovoří o tom, že o dotaci mohou žádat bytové domy, ve kterých se teplo pro vytápění nebo přípravu teplé vody nedodává z jiných účinných systémů centrálního zásobování teplem.