Domů Stavba Zelená domácnostem: Dotace na kotel na biomasu v rodinném domě

Zelená domácnostem: Dotace na kotel na biomasu v rodinném domě

0
Backyard with green lawn of a modern private house.

Přestože topení uhlím již není tak rozšířené jako kdysi, stále jsou na Slovensku desetitisíce domácností, které spalují uhlí. Pokud nemáte jinou volbu, změňte starý neefektivní kotel na uhlí alespoň za kotel na biomasu.

Aktualizace pro rok 2022: V rámci programu Zelená domácnostem III se podávání žádostí o poukázku na kotel na biomasu znovu spustí v pondělí 13. června 2022 od 15:00 na stránce www.zelenadomacnostiam.sk. První poukázky budou v inovovaném systému vydány 28. června 2022.
Chcete-li si koupit kotel na spalování biomasy, topit jím a zahřívat teplou vodu, v rámci dotací programu Zelená domácnostem II umíte získat peníze jen tehdy, pokud nový kotel nahradí kotel na uhlí. Takže pokud máte doma kotel na plyn, elektřinu nebo již existující kotel na dřevo, tak této dotace využít nemůžete.

Proč tomu tak je? Program Zelená domácnostem II podporuje technologie, které přispívají ke snižování CO2. Pokud topíte uhlím a přejdete na dřevo, přispějete ke snížení CO2. Ale pokud už topíte dřevem au dřeva zůstanete, své CO2 nesnížíte a proto z tohoto programu dotaci získat nemůžete.

Zelená domácnostem – základní informace o podpoře kotlů na biomasu

Kolik: maximálně 1500 €
Jaká budova: rodinný dům využívající kotel na uhlí, mimo Bratislavský samosprávný kraj
K čemu: kotel na biomasu
Kdo: fyzická osoba, která je vlastníkem rodinného domu
Dotaci na kotel na biomasu však můžete získat i pro novostavby a to v případě, že jste v projektu na stavební povolení měli navržen jako zdroj tepla kotel na uhlí. V případě, že ho chcete vyměnit řekněme za kotel na pelety, jste vhodným adeptem na dotaci v rámci tohoto programu.

Pokud máte starší rodinný dům, tak potřebujete prokázat, že opravdu v něm topíte uhlím – například fotografiemi kotle, prostor, kde skladujete uhlí, fakturami za nákup uhlí či jinými hodnověrnými způsoby.

Druhá podmínka dotace na kotel na biomasu je, že rodinný dům není možné připojit k centralizovanému zásobování teplem, případně instalací kotle nedojde k odpojení domácnosti od takového systému.

Je to opět pro to, že na centralizované systémy pro zásobování teplem jsou kladeny přísnější podmínky, i co se týče emisí a tak kdybyste se odpojili od takového systému a přešli výhradně na spalování dřeva, je pravděpodobné, že byste přispěli ke zvýšení emisí CO2 .

Tak jako u všech dotací z programu Zelená domácnostem, místo instalace zařízení nemůže být v Bratislavském samosprávném kraji.

Interior construction of housing with drywall installed door for a new home before installing

Kolik můžete získat

V rámci programu Zelená domácnostem II můžete získat podporu 80 eur na kW instalovaného výkonu kotle na biomasu, nejvýše 1200 eur.

Pokud však máte na domě realizována opatření proti únikům energií (zateplení, vyměněná okna…) nebo se nemůžete připojit na centralizované zásobování teplem, pak výše maximálního příspěvku je 1320 eur. Pokud jste zateplili a zároveň nemáte možnost připojit se na centrál, můžete získat až 1500 eur.

Dotace se vztahuje nejen na samotný kotel, ale také na související práce a materiál, například – hořák, zásobník pelet, akumulační zásobník vody, oběhové čerpadlo, expanzní nádobu, ventily, ale také montážní práce a revize potřebné k uvedení kotle do provozu.

BEZ KOMENTÁŘE

Exit mobile version